Rada, jak vybírat dřevěnou rostoucí židličku pro dítě aneb, ,,vyhněte se zklamání‘‘!

Na trhu se objevilo již několik druhů těchto  židlí domácí i zahraniční výroby a ačkoliv vypadají skoro stejně, nemusí vždy splnit  vaše očekávání …

Kritéria výběru:

Cena je nejčastějším kritériem výběru. Rozhodujeme se, kolik jsme ochotni do tohoto výrobku investovat. Do vlastního dítěte investovat!

Cena výrobku v sobě odráží vše – kvalitu použitých materiálů – dřeva, nezávadných barev  a laků, kvalitu provedení – způsob opracování, tvarování opěrek, jeho variabilitu - možnosti přizpůsobit se velikosti a stáří dítěte , atesty  na výrobek jako takový a atesty na použité materiály – lepidla, barvy a laky. Případnou dopravu ze zahraničí. Musí být započítán také záruční a pozáruční servis.

Význam pro zdravý růst dítěte by  měl  být tím nejdůležitějším kritériem.

Každý  z těchto výrobků splňuje nejdůležitější věc – možnost podložených nožiček při sezení dítěte u stolu pro dospělé. Ale to zdaleka nestačí! To, co některé neumí, je možnost výškového polohování  sedáku a podnožky pro  všechny dětské růstové kategorie. Např. poloha pro horní sedátko je pouze jedna, pro spodní tři. Při růstu dítěte nerostou pouze nožičky, ale i trup a také výška stolů, ke kterým je potřeba židli optimálně nastavit, je různá!

 Opěrka zad by měla mít také možnost  nastavení  tak, aby se vždy nacházela v bedrech dítěte a byla pro dítě pohodlná – netlačila. Dítě je tvoreček živý a nepohodlí dlouho nevydrží…

Velmi důležitá pro zdravé sezení,  je  možnost nastavení hloubky sedu a to optimálně nastavit umí málokterá. Buď nelze nastavit vůbec - sedátko je napevno  a nebo má  jenom dvě možnosti. To značně omezuje dobu, po kterou je pro dítě vhodná. Výrobce např. deklaruje použití od devíti měsíců, židle je opatřena přídavným stolkem.  Ale pozor - hloubka sedu nelze nastavit  tak, aby se tak malé dítě opíralo a mohlo mít pokrčené nohy opřené o podnožku. Může sedět s rovnýma nohama a opírat se nebo s pokrčenými, vpředu sedátka. Ale to se nemůže opřít. Navíc použitý pultík je napevno,  takže musí mít velký prostor na vložení dítěte, tím se stává pro nejmenší velmi nebezpečný. Jednoduše se v něm postaví . A  jak se dá v takové židli najíst  ..?

Pokud vybíráte židli pouze na základě zobrazení na internetu, pozorně si prohlédněte fotky s dětmi sedícími na dané židli a to hlavně z boku. Taková fotka vše prozradí. Hloubka sedu – má při pokrčených nohách ještě do podkolení jamky místo? Opírá obě nohy o podnožku? Může se přitom opřít?

Fotky židle bez dětí vám nic neřeknou!

Materiál, design výrobku a barevné provedení

Materiál je pro polohovací nábytek velmi důležitý. Musí zajistit jeho pevnost i při několikerém přestavění. Pokud je židle vyrobena z měkkého dřeva – smrk, borovice, měla by mít masivnější konstrukci a v žádném případě by neměla mít sedátka v drážkách.  Nejen, že měkké dřevo je náchylnější k různým šrámům, ale hlavně drážka brzy povolí a židle se kýve. Také nosnost je menší. Proto by měla být sedátka  fixována v bocích pomocí šroubů. Což , jak je psáno výše, značně omezí možnosti polohování  hloubky sedu.

Cena měkkého dřeva (tím i výrobků z nich) je oproti bříze, buku a dubu, což jsou dřeva  tvrdá,  o hodně nižší. To proto, že takové dřevo roste rychle a také jeho výtěžnost je o mnoho větší.  Letokruhy jsou dál od sebe, dřevo je řidší a lehčí.

Design židle je důležitý v interiéru, do kterého je určen, aby nepůsobil rušivě vůči ostatním židlím u stolu nebo nábytku v místnosti.

Barevným sladěním židle s okolním nábytkem dosáhnete optimálního výsledku. Ale nepodřizujte vše pouze barvě. K borovicovému a smrkovému nábytku  nemusíte nutně pořizovat židli přesně z těchto dřev, protože dřevo na světle tmavne a stejně nedocílíte po vybarvení stejného odstínu.

Myslete na to, abyste vybrali židli přesně takovou, jaká je nejlepší zrovna pro vaše dítě, ne pro váš pokoj.

Možnost  dokoupení  různých doplňků

Tato možnost oživuje výrobek, ale hlavně umožňuje koupit přesně to, co právě vaše dítě potřebuje nebo potřebovat bude. Šestileté dítě pultík už určitě nevyužije J

Komunikace s prodejcem

Je velmi důležité, abyste se o výrobku měli možnost vše dozvědět, aby prodejce reagoval na vaše dotazy a potvrdil objednání  s termínem dodání zboží. Jestliže nekomunikuje při objednání, jak bude komunikovat při reklamaci ? J

Závěrem něco o ,,mučidlech“

Existuje mnoho výrobků, dokonce i oceněných jako výrobek roku, které se dají nazvat ,, mučidly“. Všechny židličky, které dopustí, aby dítěti visely nohy a nebyly podepřené. Různé hadrové úchyty, které připoutají dítě k židli pro dospělé s nataženýma nohama a bradičkou na úrovni hrany stolu. Nebo plastové tvarované „bobky“, sloužící místo polštářů na židli, na kterých opět musí mít natažené nožičky.